Selection of speech websites

Collection of lists of websites for students’ self-study (first year students) in the languages represented within the EMCI member universities
EMCI Projects Committee – 2018-2019

Interpreting students at the beginning of their studies in conference interpreting may find it difficult to choose speeches or texts for self-practice from the web, given the abundance of audio and video material.

The aim of this collection is to offer students a selection of annotated websites they can use for self-practice in sight translation, consecutive and in simultaneous interpreting.
For each language, CS, DE, EN, ES, FR, HR, HU, IT, NL, PT, PL, RO, RU, SL, TR, there is a concise comment about the site in the original language.

At present, the collection includes the websites of important public institutions as well as TV or radio websites. Reference will also be found to background information about the country and the kind of exercise, sight translation, consecutive or simultaneous, they can be used for.
The collection is open, it will be further integrated with other languages. Once a year it will be updated and, when possible, extended with websites of different sectors and institutions.

CS

Vláda České republiky

http://www.vlada.cz/scripts/detail.php?pgid=1015 – středně obtížné/náročné

Audiovizuální nahrávky oficiálních projevů vlády, tiskové zprávy aj. Stránka obsahuje přímé přenosy i jejich archiv. Dále zde je možné najít přepisy nahrávek a audio nahrávky tlumočení (v případě zahraničních reportérů aj)

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

http://www.psp.cz/sqw/hp.sqw?k=28 – středně obtížné /náročné

Audiovizuální přímé přenosy ze zasedání Poslanecké sněmovny ČR. Pouze přímé přenosy, ale téměř denně. Většinou nepřipravené projevy, dobré pro procvičování tlumočení improvizovaných projevů. Pro spuštění záznamu je nutné stáhnout speciální přehrávač.

Ministerstvo zahraničních věcí

http://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_konference_zaznamy/index.html – středně obtížné

Audio nahrávky z tiskových konferencí s českým ministerstvem zahraničí a jeho protějšky z jiných zemí. Výborný zdroj dvojjazyčných nahrávek (CS+EN) – dobré pro trénování tlumočení z CS a do CS. Pravidelně aktualizováno, témata se týkají mezinárodních vztahů, obrany a hospodářství. Na stránkách nejsou přepisy.

Ministerstvo práce a sociálních věcí

http://www.mpsv.cz/cs/1795, http://www.mpsv.cz/cs/2374 – středně obtížné

Video nahrávky z tiskových konferencí tohoto ministerstva, které se konaly mezi lety 2005 až 2015. Stovky hodin materiálu! Stáhnout lze pouze audio nahrávky. Výborné pro trénování žargonu a praktik tohoto prostředí (např. passing the floor  - předat slovo aj.). Na stránkách nejsou přepisy.

Ministerstvo vnitra

http://www.mvcr.cz/videozpravodajstvi.aspx – lehké/ středně obtížné

Video zprávy týkající se činností Ministerstva vnitra. Stránky jsou aktualizovány jen zřídka, jsou však přehledné a výborné pro začátečníky.

Ministerstvo pro místní rozvoj

http://mmr.cz/cs/Ministerstvo/Ministerstvo/Pro-media/Ministryne-Karla-Slechtova-v-mediich/Ministryne-Karla-Slechtova-v-mediich – středně obtížné/ náročné

Odkazy na video rozhovory s ministrem pro místní rozvoj. Většinou se jedná o videa televizních debat a nepřipravené projevy, bez přepisu.

Ministerstvo obrany

http://www.mocr.army.cz/scripts/detail.php?pgid=403 – středně obtížné

Přepisy všech projevů současného ministra – výborné pro trénování tlumočení z listu. Několik audio nahrávek lze najít také v sekci Zpravodajství.

Prezident ČR

https://www.hrad.cz/cs/index.shtml – středně obtížné

Přepisy vybraných nahrávek projevů a rozhovorů s českým prezidentem. Vhodné pro trénink tlumočení z listu, stránky jsou neustále aktualizovány.

ČSSD – Youtube kanál

https://www.youtube.com/user/OrangeVideoTube – středně obtížné

Nahrávky proslovů jednotlivých členů strany ČSSD v českém a Evropském parlamentu a v mediích. Tento kanál je často aktualizován a lze zde najíst projevy týkající se aktuálních témat, velmi dobré pro trénink.

ODS – Youtube kanál

https://www.youtube.com/user/tvods/videos – středně obtížné

Video nahrávky proslovů jednotlivých členů strany ODS v českém a Evropském parlamentu a v mediích. Tento kanál není často aktualizován, je zde prodleva několika měsíců. Pro trénink jsou však stránky vyhovující.

KDU-ČSL – Youtube kanál

https://www.youtube.com/user/kducsl/videos – středně obtížné

Video nahrávky proslovů jednotlivých členů strany v českém a Evropském parlamentu a v mediích. Tento kanál není často aktualizován, je zde prodleva několika měsíců. Pro trénink jsou stránky vyhovující.

Strana zelených – Youtube kanál

https://www.youtube.com/user/zmenmeklima/videos – středně obtížné

Video nahrávky z různých kongresů této strany či rozhovory s jejími členy. Témata jsou různá, od obecných politických debat až po problematiku životního prostředí. Kvalita nahrávek je velmi dobrá.

TOP09 – Youtube kanál

https://www.youtube.com/user/topvidea – středně obtížné

Video nahrávky z různých kongresů této strany či rozhovory s jejími členy. Kanál je pravidelně aktualizován.

Českomoravská konfederace odborových svazů – Youtube kanál

https://www.youtube.com/user/cmkosCZ/videos – středně obtížné

Video nahrávky proslovů zástupců CKOSV na nejrůznější téma či nahrávky ze setkání tripartity a záznamy z kongresů. Stránky nejsou pravidelně aktualizovány, ale jednotlivé projevy jsou příjemné na poslech, kvalita nahrávek je výborná.